صنعت نمایشگاهی آلمان

چاپچاپ

کشور آلمان در زمینه میزبانی نمایشگاه‌های بین‌المللی دارای مقام اول در جهان است و این جایگاه را با توجه به امکانات و توانایی‌های موجود، نوآوری‌ها و دسترسی آسان و گسترده هوایی به مناطق مختلف جهان به‌دست آورده است. این نمایشگاه‌ها امکان مشاهده جدیدترین نوآوری‌های جهانی در صنایع مختلف را به بازدیدکنندگان می‌دهند. از این رو است که صنعت نمایشگاهی آلمان توانسته است دو سوم نمایشگاه‌های مطرح جهانی را برگزار نماید و در این نمایشگاه‌ها بیش از 50 درصد غرفه‌گذاران  و نزدیک به 60 درصد بازدیدکنندگان  از خارج از کشور آلمان هستند.

صنعت نمایشگاهی آلمان بخش مهمی از اقتصاد این کشور است که بر نیازهای بلند مدت این صنعت تمرکز کرده و اهمیت و قابلیت‌های جدید آن را بازتاب می‌دهد. غرفه‌گذاران، بازدیدکنندگان و مجریان نمایشگاه‌ها، شرکای تجاری این صنعت هستند که با همکاری مشترک برای برگزاری هر نمایشگاه در بهترین زمان موجود، موفقیت طولانی مدت صنعت نمایشگاهی آلمان را تضمین می‌نمایند.

از جمله ویژگی‌های صنعت نمایشگاهی در آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جهانی بودن

مهمترین ویژگی صنعت نمایشگاهی آلمان جهانی بودن آن است. بیش ار نیمی از غرفه‌گذاران خارجی بوده که یک سوم آنها از خارج از اروپا می‌باشند و نزدیک به 60 درصد بازدیدکنندگان نیز غیر آلمانی هستند. همچنین مجریان نمایشگاهی شعبه‌هایی از نمایشگاه‌های خود را در سایر کشور‌های جهان برگزار می‌کنند.

آلمان، بزرگترین محل برگزاری نمایشگاه های بین‌المللی

حدود دوسوم نمایشگاه‌های مطرح دنیا با موضوعیت صنایع مختلف در آلمان برگزار می‌شود. هرساله نزدیک به 150 نمایشگاه بین‌المللی با حدود 180 هزار غرفه‌گذار و حدود ده میلیون بازدیدکننده در این کشور به تبادل جدیدترین قابلیت ها و نوآوری‌های بازار می‌پردازند.

پنج مرکز نمایشگاهی در بین ده مرکز برتر جهان به آلمان اختصاص دارد که شامل نمایشگاه‌های فرانکفورت، کلن، دوسلدورف، هانوفر و مونیخ می‌شود. همچنین سه محوطه (هانوفر،فرانکفورت و کلن) از پنج محوطه بزرگ نمایشگاهی جهان، دراین کشور قرار دارند.

در کل محوطه‌های نمایشگاهی آلمان نزدیک به 2.8 میلیون متر مربع است و شاهد حضور نمایشگاه‌های بین‌المللی و محلی متعددی در 22 محل مختلف هستیم.

قابل ذکر است که این کشور سالانه حدود 300 میلیون یورو برای بهبود مراکز نمایشگاهی‌اش هزینه می‌کند.

دسترسی مستقیم به بازار اروپا 

نمایشگاه‌های تجاری در آلمان در واقع بازدیدکننده را با قلب اروپا پیوند می‌دهند. بازار اروپا به تنهایی با داشتن حدود 450 میلیون مصرف کننده یکی از بزرگترین مناطق دنیا با بالاترین میزان تقاضا است. 

خدمات حرفه ای

برگزارکنندگان نمایشگاه‌های آلمان در زمینه برگزاری رویدادهای بین‌المللی بسیار حرفه‌ای بوده و در طول سال توانایی برگزاری بیش از بیست نمایشگاه مطرح بین‌المللی را در مراکز خود دارا هستند. علاوه بر این کادر متخصص و حرفه‌ای آنها در زمینه غرفه‌سازی، تبلیغات، سفر، رزرو هتل، امور مطبوعاتی، حمل و نقل و بازاریابی، به غرفه‌گذاران و بازدیدکنندگان یاری رسانده و برای تمامی صنایع، بازارهای متعددی ایجاد می‌کند.

گردش مالی بزرگ

سالانه نزدیک به 12 بیلیون یورو گردش مالی در این نمایشگاه‌ها صورت می‌گیرد. سه نمایشگاه فرانکفورت، هانوفر و کلن که از جمله بزرگترین محوطه‌های نمایشگاهی دنیا هستند که به تنهایی بیش از 3 بیلیون یورو چرخش مالی دارند.

قیمت مناسب غرفه‌ها

قیمت غرفه‌های آلمان در مقایسه با رقبای بین‌المللی مناسب بوده و با توجه به این که بسیاری از مشتریان بالقوه در آلمان ملاقات می‌شوند در مقایسه با دیگر نمایشگاه‌های خارج از آلمان، هزینه‌های نهایی برای غرفه‌گذار و بازدیدکننده پایین خواهد بود.

 

 

 جدول 1 گردش مالی صنعت نمایشگاهی در آلمان:


 

 

جدول 2 گردش مالی شرکت نمایشگاهی برتر جهان :

منابع:

1.سایت رسمی کمیسیون نمایشگاهی وزارت اقتصاد آلمان    

 www.auma.de

2. ویکی پدیا دانشنامه آزاد    

www.wikipedia.org

در این بخش لیست تمامی مراکز نمایشگاهیِ برگزارکننده نمایشگاه‌های جهانی و محلیِ آلمان ارائه می‌گردد. همچنین اطلاعات تکمیلی درباره مراکز نمایشگاهی برتر آلمان در منوی سمت راست سایت با عنوان " مراکز نمایشگاهی آلمان" ارائه شده است. لطفا در صورت نیاز به کسب هر گونه اطلاعات تکمیلی از طریق فرم درخواست اطلاعات با ما تماس بگیرید و یا به نمایندگان ایرانی نمایشگاه مورد نظر خود مراجعه نمائید.

 

Ansbach

 

Augsburg

www.messeaugsburg.de

Bad Bremen

www.messe-bremen.de

Chemnitz

www.messe-chemnitz.com

Dortmund

www.westfalenhallen.de

Dresden

www.messe-dresden.de

Dusseldorf

www.messe-duesseldorf.com

Erfurt

www.messe-erfurt.de

Essen

www.messe-essen.de

Feuchtwangen

 

Frankfurt

www.messefrankfurt.com

Freiburg

www.messe.freiburg.de

Friedrichshafen

www.messe-friedrichshafen.de

Halle

www.halle-messe.de

Hanover

www.hannovermesse.de

Hamburg

www.hamburg-messe.de

Husum

www.messehusum.de

Karlsruhe

www.messe-karlsruhe.de

Kassel

www.messe-kassel.de

Köln

www.koelnmesse.com

Leipzig

www.leipziger-messe.de

Magdeburg

www.mvgm-online.de

Mannheim

 

Munich

www.messe-muenchen.de

Munster

www.mcc-halle-muensterland.de

Nuremberg

www.nuernbergmesse.de

Offenbach

www.messe-offenbach.de

Offenburg

www.messe-offenburg.de

Oldenburg

 

Potsdam

www.messe-potsdam.de

Rostock

www.messe-und-stadthalle.de

Saarbrucken

www.saarmesse.de

Salzuflen

www.messezentrum.de

Sindelfingen

www.messe-sindelfingen.de

Sinsheim

www.messe-stuttgart.de

Ulm

www.ulm-messe.de

Wiesbaden