مرکز نمایشگاهی برلین

چاپچاپ

 برلین پایتخت کشور آلمان و ایالتی به همین نام است که در شمال شرقی این کشور قرار دارد. این شهر از لحاظ جمعیت و مساحت، بزرگ ‌ترین شهر آلمان به شمار می رود چنانچه جمعیت برلین نزدیک به 3 میلیون و نیم و مساحتش 899 کیلومتر مربع است. با توجه به محل قرار گرفتش در قاره اروپا، یک سوم مساحت آن شامل جنگل ها، پارک ها، باغ ها و رودخانه ها می شود. از این رو ،برلین آب و هوایی معتدل و مطبوع دارد و بیشترین میزان گردشگر آلمان را به خود اختصاص داده است. جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی این شهر آن را به یکی از مراکز فرهنگی مهم جهان تبدیل کرده است. برلین در سده 18 میلادی، به عنوان پایتخت پروس، قلب روشنگری در اروپا بود. امروزه نیز این شهر، یکی از شهرهای مهم اروپاست. اقتصاد شهر به کارخانه های مدرن و بخش خدماتی وابسته است و سیستم حمل و نقلی پیچیده و مدرن دارد که آن را از دیگر شهر های قاره اروپا متمایز می کند. علاوه بر این، این شهر بزرگ، مرکز سیاسی آلمان نیز می باشد و بخاطر تقسیم آن به دو بخش برلین غربی و برلین شرقی در سال‌های 1949 تا 1989 دارای یکی از متنوع‌ترین محیط‌ های شهری اروپاست.

 
تاریخچه

 از سده هجده میلادی برلین محل پادشاهی پادشاهان پروس و امپراطوری آلمان بوده و بسیاری از رویدادهای تاریخی آلمان در این شهر رخ داده است. آنچه که بیش از هر اتفاق تاریخی برلین را معروف کرده، وجود و فروپاشی دیوار برلین است. پس از دوران نازی‌ها و پایان یافتن جنگ دوم جهانی، این خطه بین چهار قدرت بزرگ جهان، آمریکا، فرانسه، بریتانیا و اتحاد جماهیر شوروی تقسیم شد. در سال 1961 جدایی دو بخش از آلمان با ساختن دیواری در برلین قطعی شد. این دیوار تا ۹ نوامبر سال 1989 و وقوع انقلاب صلح‌آمیز مردم آلمان شرقی همچنان برقرار بود. یک سال پس از فروپاشی دیوار، دو آلمان رسماً متحد شدند و شهر برلین دوباره یکپارچه شد.

 
اقتصاد و صنعت

اقتصاد برلین بر پایه کارخانجات مدرن و بخش خدماتی آن است که گستره ای از صنایع رو به رشد، امکانات تحقیقاتی، و شرکت های رسانه ای را شامل می شود. از 5.1 میلیون شهروندی که در این شهر آماده به کار هستند، تقریبا 50 درصد در مراکز وابسته به صنایع مختلف مشغول به کارند و 15 درصد از طریق داد و ستد روزگار می‌گذرانند. 13 درصد در صنعت و 12 درصد در ادارت دولتی فعالیت می‌کنند. مهندسی سیستم‌های الکتریکی بزرگترین بخش صنعتی در این شهر به شمار می‌آید که 4.31 درصد از نیروهای کاری را به خود اختصاص داده‌ است. از دیگر بخش‌های بزرگ صنعتی که دستی در اقتصاد این شهر دارند می‌توان صنایع مکانیک، خودروسازی، شیمی، مواد غذایی، پژوهش و فن آوری، داروسازی، مهندسی پزشکی و بیوتکنولوژی را نام برد.

 
علم وفرهنگ

برلین شهر فرهنگ، سیاست، و علم نامیده می-شود. این شهر دارای دانشگاه ها، موزه ها، گالری ها، سالن های ارکستر و دیگر مراکز فرهنگی برجسته و معروف جهانی است. از جمله رخدادهای معروف جهانی شهر برلین، جشنواره فیلم برلین یا برلینانه است که هر سال در ماه فوریه در این شهر برگزار می-شود. در زمینه مد، هنر و نرم افزار نیز برلین جزء شهرهای موفق و پیشرو به حساب می-آید. علاوه بر این سالانه فستیوال های زیادی در این شهر برگزار می شود که از آن جمله می-توان فستیوال نور و جاز را نام برد.

 
گردشگری و جاذبه توریستی

از جمله جاذبه های گردشگری برلین می توان نقاط زیر را نام برد:
•    دروازه براندنبورگ (Brandenburg Gate)
•    ساختمان تاریخی مجلس
•    دیوار برلین (Berlin Wall)
•    میدان الکساندر (Alexanderplatz)
•    ایست بازرسی چارلی (Checkpoint Charlie)
•    جزیره موزه
•    کاخ شارلوتنبرگ (Charlottenburg)
•    کلیسای قیصر ویلهلم (Kaiser Wilhelm Memorial Church)
•    باغ وحش برلین (Berlin Zoological Garden)

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به سایر نقاط دیدنی برلین می توانید به سایت رسمی و سایت گردشگری این شهر مراجعه کنید:

www.visitberlin.de/en
www.berlin.de/en

 

 

منابع:

 

www.messe-berlin.de/en
www.en.wikipedia.org/wiki/Berlin

 مرکز نمایشگاه های بین المللی برلین فعالیت های خود را از سال 1822 میلادی آغاز کرده است و امروزه با در اختیار داشتن شعب و دفاتر نمایندگی در بیش از 150 کشور، در 5 قاره جهان حضوری فعال دارد. مرکز نمایشگاه های پایتخت 160 هزار مترمربع فضای سرپوشیده و  100 هزار مترمربع فضای آزاد در اختیار دارد. همچنین مسیر خط راه آهن به طول 3000 متر از ویژگی هایی است که فقط در مرکز نمایشگاه برلین شاهد آن هستیم.

همه ساله بیش از 100 مورد نمایشگاه منطقه ای، فرامنطقه ای و بین المللی در محل دائمی نمایشگاه های برلین برگزار می-شود. از جمله نمایشگاه های تخصصی که این مجری توانمند اجرا می کند و مورد توجه هم وطنان عزیز است، می توان به نمایشگاه های زیر اشاره کرد:
- نمایشگاه بین المللی تخصصی صنعت جهانگردی (ITB)
- نمایشگاه بین المللی تخصصی صنایع ریلی (InnoTrans)
- نمایشگاه بین المللی تخصصی صنعت ساختمان (bautec)
- نمایشگاه بین المللی تخصصی صنایع هوا-فضا (ILA)
- نمایشگاه بین المللی تخصصی میوه و سبزیجات (Fruit Logistica)
- نمایشگاه بین المللی تخصصی صنایع آب و فاضلاب (WASSER)
- نمایشگاه بین المللی تخصصی لیزر (Laser Optics Berin)
- نمایشگاه بین المللی تخصصی تجهیزات صوتی-تصویری و لوازم برقی خانگی (IFA)
- نمایشگاه بین المللی صنایع غذایی و کشاورزی-هفته سبز برلین (International Green Week Berlin)
- نمایشگاه بین المللی صنایع دستی و هدایا (Bazaar Berlin)

فعالیت های این شرکت نمایشگاهی فقط به برلین منتهی نمی شود، بلکه در برخی از کشورها نظیر اوکراین، چین و سنگاپور نیز نمایشگاه های تخصصی در زمینه صنایع آب، میوه و سبزیجات و جهانگردی اجرا می کند.
گردش مالی این مجری قدرتمند نمایشگاهی در سال 2014 به 265 میلیون یورو (سال 2013: 190 میلیون یورو) رسید. علاوه بر این در همین سال بیش از 27 هزار غرفه گذار و 1.9 میلیون بازدیدکننده در 69 نمایشگاهی که در این شهر برگزار شد، شرکت کردند.

 

 

 

منابع:

www.messe-berlin.de/en
www.en.wikipedia.org/wiki/Berlin

 نقشه سایت نمایشگاه های برلین:

مرکز اصلی نمایشگاه برلین در ناحیه Charlottenburg در غرب مرکز شهر واقع شده است.

نمایشگاه برلین در فضایی به وسعت 160.000 مترمربع، دارای 26 سالن بهم پیوسته است که برخی از آنها سالن های چندمنظوره هستند.

راه های دسترسی از طریق قطار:

نزدیکترین ایستگاه های قطار S-Bahn به نمایشگاه برلین: Messe Süd  و Messe Nord / ICC

ایستگاه قطارهای زیر زمینی U-Bahn: ایستگاه Kaiserdamm خط (U2) 

راه های دسترسی از طریق اتوبوس:

با استفاده از اتوبوس های سریع السیر X34 و M49 منتهی به ایستگاه Zoo و Messe  و توسط خطوط X49 و 139